ShirtCreate.pl

Moda, Uroda, Lifestyle, Zakupy

Lifestyle

Jak prać membrany i wodoodporne ubrania sportowe?

Kluczowym pytaniem wszystkich zmarzluchów jest “co zrobić, aby nie przemoknąć i nie zmarznąć?”

Ubrania dobrej jakości

Odpowiedź jest prosta, trzeba zainwestować w dobrej jakości ubrania. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza i najdroższa kurtka zimowa, czy przeciwdeszczowa nic nam nie da, jeżeli nie będziemy jej prawidłowo pielęgnować.

Jeśli chodzi o nieprzemakalność ubrań, szczególnie kurtek przeciwdeszczowych i odzieży sportowej, mamy do czynienia z kilkoma zjawiskami.

Przemakanie, to przenikanie wody od zewnętrznej strony materiału, do jego wewnętrznej strony, która bezpośrednio styka się z naszym ciałem.
Wiedzmy też, że woda parująca z naszej skóry, może utrzymywać się na wewnętrznym materiale naszej kurtki, czy odzieży sportowej, co także prowadzi do przemoczenia naszego ubrania.

Jak to się dzieje, że nasze ubrania nie przepuszczają wody, a przepuszczają parę wodną?

Wszystko opiera się na napięciu powierzchniowym wody. Aby stworzyć dobry wodoodporny materiał, musimy sprawić aby woda do niego nie wnikała.
Materiał ubrania powlekany jest specjalną warstwą hydrofobową, co zmniejsza przyciąganie cząsteczek wody. Niestety warstwa ta wyciera się z czasem, a pranie jest dla niej niekorzystne. Już po kilku praniach ubrania mogą stracić swoje właściwości, a warstwę należy odświeżyć.

Zabierając się za pranie odzieży pokrytej warstwą hydrofobową DWR, warto jest je najpierw wypłukać, aby usunąć resztki detergentu.

Ochronę przed silnym przemoknięciem zapewnia nam taka membrana, jak goretex. Jest on całkowicie nieprzemakalny, oraz przeznaczony głównie na spore opady deszczu i śniegu.
Jeśli chodzi o pranie goretexu, na rynku istnieją specjalne płyny do prania membran, których składniki nie mają tendencji do zatykania jej porów.
Pamiętajmy aby nie poddać się mitowi nie prania membran, wówczas nasz pot pozatyka jej pory czyniąc materiał nie oddychającym.

Preparaty DWR występują w dwóch wariantach, jako płyn do prania oraz w sprayu. W obu wypadkach warto jest najpierw wyprać ubranie, po czym dopiero możemy nałożyć DWR.
Warto zawsze raz na sezon odświeżyć warstwę DWR na materiale, dzięki czemu dłużej będzie ono pełniło swoją funkcję.

Zobacz więcej podobnych artykułów na obliczaurody.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.