ShirtCreate.pl

Moda, Uroda, Lifestyle, Zakupy

Lifestyle Moda

Historia Coco Chanel – jak powstał dom mody?

Rewolucja, mała czarna, styl, moda – te wszystkie słowa łączy jedna osoba. Niesamowita rewolucjonistka o nieprzeciętnym poczuciu smaku. Oczywiście mowa o Coco Chanel. Każdy zna tę markę, jednak nie każdy zna osobę, od której wszystko się zaczęło. Historia Coco Chanel sięga dosyć daleko i nie od początku zapowiadała ogromny sukces. Jeśli interesuje Cię, jak to było ze światowej sławy marką, zapraszamy do lektury!

Kim była Coco Chanel i jak została sławną na cały świat kobietą?

Coco Chanel urodziła się w 1883 roku. Tak naprawdę jej pełne imię i nazwisko to Gabrielle Honheur Chanel. Pochodziła ze Francji, miała pięcioro rodzeństwa. Gdy była mała, zmarła jej mama, a krótko po tym wydarzeniu ojciec pozostawił dzieci same. Wychowywała się więc w sierocińcu razem z rodzeństwem. Tam nauczyła się szyć, a umiejętności poprawiała pod okiem ciotki, która po 6 latach spędzonych przez Coco w sierocińcu przygarnęła ją do siebie.
Pseurodnim „Coco” był jej artystyczną nazwą podczas występów we francuskiej kawiarni, gdzie wieczorami śpiewała. Nie była jednak dobrą piosenkarką, jednak widownia ją kochała za show opiewane tańcem i charakterem Coco. W 1913 roku otworzyła swój pierwszy sklep, gdzie sprzedawała kapelusze i damskie ubrania. Już wtedy rozpoczęła prawdziwą rewolucję. Od 1915 roku w sklepie można było zakupić damskie stroje o sportowym kroju, co było niespotykane w tamtych czasach. Rok później zaprezentowała kolekcję strojów kąpielowych z dżerseju. Kilka lat później otwarła swój pierwszy dom mody pod szyldem „Chanel”.
Marka szybko zyskała rzeszę wpływowych klientek, które nie chciały więcej nosić gorsetów i spódnic. Chciały mody od Chanel – luźnych, chłopięcych strojów. Kolejny sukces Coco odniosła tworząc słynne dziś perfumy „Chanel No. 5”. Powstały w 1922 roku i od razu zyskały rzeszę fanów. Przez koleje 30 lat marka rozrastała się na wiele innych sklepów, miast i krajów.
Podczas wojny Coco zawiesiła działalność. Był to dla niej burzliwy okres, który w większości spędziła w Paryżu z wysoko postawionymi niemieckimi aktywistami. Są podejrzenia, że z nimi kolaborowała. Jest to wysoce prawdopodobne, gdyż Coco nie kryła się ze swoimi antysemickimi poglądami. Po zakończeniu wojny wróciła do tworzenia. Zaprojektowała kolejne rewolucyjne stroje kąpielowe, które – tak jak wszystkie projekty – zyskały ogromną popularność. Chanel zmarła w 1971 roku we Francji, w Paryżu.
Historia Coco Chanel jest bardzo ciekawa. Jej życie było pełne różnych zakrętów, szczególnie w okresie wojny. Nie jest tajemnicą, że była ona uzależniona od narkotyków. Jednak to, jak zrewolucjonizowała świat mody jest największym ociągnięciem i spektakularnym wydarzeniem. Do dziś są z nami jej nieoczywiste, ale piękne projekty. Nie mówiąc już o słynnych perfumach, którymi na przestrzeni lat pachnie miliony kobiet. To, czy była dobrym, czy złym człowiekiem nie jest do końca osądzone. Jedno jest pewne – była genialną projektantką mody!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.